Piękne nogi, od zaraz.

Miniflebektomia oraz Stripping to nowoczesne i mało inwazyjne zabiegi. Polegają na usunięciu widocznych żylaków o różnej wielkości, a także usunięciu głównych pni żylnych, które przy swojej niedrożności są przyczyną powstawania żylaków.

Co ważne, zabieg nie wymaga narkozy, tak więc jeszcze w ten sam dzień Pacjent wychodzi do domu.

Żylaki kończyn dolnych dotyczą niemal 50% populacji. 3-razy częściej występują u kobiet.

Opis zabiegu

Klasyczny zabieg polega na usunięciu niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej, a następnie żylaków.

 

Każdy zabieg poprzedzony jest badaniem USG Doppler kończyn dolnych, po którym lekarz określa zakres zabiegu oraz wykonaniem niezbędnych do zabiegu badań laboratoryjnych. Jeśli z badania USG Doppler wynika niedrożność żyły odpiszczelowej, na początku zabiegu wykonuje się nacięcie w pachwinie, gdzie żyła odpiszczelowa uchodzi (wpada) do żył głębokich, Jeśli mamy do czynienia z niewydolnością żyły odstrzałkowej, cięcie zaczynamy w okolicy dołu podkolanowego.. Następnie wykonuje się drugie nacięcie skóry w okolicy kostki. Do żyły wprowadza się długą metalową sondę i za jej pomocą wyciąga żyłę. Czynność tę określa się mianem 'strippingu'. Jeśli pnie głównych żył są wydolne, wykonuje się miniflebektomię, czyli drobne nacięcia około 1 - 2 mm, przez które odpowiednimi haczykami usuwamy żylaki.  Nacięcie te są tak małe, że ich nie zszywamy, by nie doszło do pojawienia się blizn. Od razu po zabiegu zakładamy opatrunek uciskowy (bandaże uciskowe), a Pacjent otrzymuje receptę na leki przeciwzakrzepowe

Operacja żylaków kończyn dolnych metodą chirurgiczną

Metoda chirurgiczna - miniflebektomia

Brak blizn

Bez hospitalizacji i narkozy - w ten sam dzień wychodzisz do domu

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy wykonać zabieg?


- Żylaki kończyn dolnych
- Niedrożność żyły odstrzałkowej lub odpiszczelowej
Kiedy nie wykonywać zabiegu?


- Chory po bezpośrednio przebytej zakrzepicy żylaków
- Czynne owrzodzenie kończyn dolnych
- Podeszły wiek chorego
- Ciąża
- Ostre choroby infekcyjne
- Znaczny obrzęk limfatyczny kończyn dolnych
- Skaza krwotoczna
- Zaburzenia w układzie krzepnięcia
- Znaczne niedokrwienie tętnicze kończyn dolnych
- Przyjmowanie leków hormonalnych (kurację trzeba odstawić na 4 - 6 tygodni przed zabiegiem)
Objawy niepożądane


- Sporadycznie może dojść do zakażenia rany
- Obrzęk i krwiaki utrzymujące się do 2 tygodni
- Neowaskularyzacja, czyli zjawisko tworzenia się nowych naczyń, które mogą przerodzić się w nowe żylaki. Nie powodują one jednak zagrożenia chorobami zakrzepowymi i można je w prosty sposób usunąć ostrzykując odpowiednim lekiem.
Czy zabieg jest bolesny?


Nie. Zabieg usunięcia żylaków kończyn dolnych z towarzyszącym tzw. strippingiem (usunięciem całej żyły) wykonuje się w znieczuleniu miejscowym oraz krótkim dożylnym. Natomiast przy miniflebektomii zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent odczuwa jedynie delikatne szczypanie przy podawaniu znieczulenia.
Jak szybko zobaczę efekty?


Efekt po zabiegu usunięcia żylaków kończyn dolnych widoczny jest po około tygodniu. Uzależnione jest to jednak indywidualnie od każdego organizmu. Pierwsze efekty widoczne są tuż po ustąpieniu obrzęku i wchłonięciu się ewentualnych krwiaków.
Jak długo utrzymają się efekty?


Metoda chirurgiczna jest skuteczną metodą usunięcia żylaków kończyn dolnych. Niestety trzeba każdemu pacjentowi powiedzieć, że metoda ta nie daję w 100 % zabezpieczenia przed nawrotem choroby w przyszłości. Wynika to nie z nieumiejętnie wykonanego zabiegu lecz z postępu choroby. Degradacji może ulec inne naczynie, a w jego dorzeczu mogą powstać inne żylaki. Zaskakujące jest to, że nasz organizm ma zdolność odtworzenia żylaków w miejscu ich usunięcia.
Cena


- Jedna kończyna: 2500 zł - Dwie kończyny: 4000 zł - Miniflebectomia: 1000 zł (w tym badania laboratoryjne)
Zalecenia pozabiegowe


Bezpośrednio po zabiegu zakładamy Pacjentowi opatrunki uciskowe oraz wypisujemy receptę na leki przeciwzakrzepowe, które należy przyjmować przez kolejne 7 dni. Przez pierwszy tydzień po zabiegu polecane jest podkładanie wałka pod nogi podczas snu. Przez co najmniej 2 tygodnie zalecamy odpoczywać, nie forsować się oraz unikać długiego siedzenia lub stania. Przez kolejne dni zaleca się chodzenie w pończochach o drugim stopniu ucisku (przez 4- 6 tygodni). Pełną sprawność uzyskuje się po 2 - 4 tygodniach od zabiegu.

Bezpłatne konsultacje

Umów się na bezpłatne konsultacje.

Dobierzemy dla Ciebie odpowiedni zabieg usunięcia żylaków. To nic nie kosztuje.